Co je jeho hlavním cílem?
Operační program Životní prostředí je zaměřen na zlepšování kvality životního prostředí a tím i zdraví obyvatelstva jako nutného předpokladu atraktivnosti a konkurenceschopnosti státu a jeho regionů při využití inovačních efektů politiky životního prostředí pro udržitelný rozvoj.
DOTACE z OP ŽP budou poskytnuty na:
- Snížení znečištění vod – dotace na výstavbu, rekonstrukci a intenzifikaci ČOV, apod.
- Zlepšení jakosti pitné vody – dotace na výstavbu a rekonstrukci úpraven vody a zdrojů pitné vody, apod.
- Omezení rizika povodní – dotace na vybudování, rekonstrukci a modernizaci vybavení informačního systému předpovědní povodňové služby, apod.
- Zlepšení kvality ovzduší – dotace na pořízení spalovacího zdroje (ekologicky šetrný výrobek), dotace na rekonstrukci výměníkových stanic, dotace na přestavbu vozidel MHD (včetně vybudování doprovodné infrastruktury – plnírny plynu, atd.), apod.
- Omezování emisí – dotace na snižování emisí NOx
- Výstavba nových zařízení a rekonstrukce stávajících zařízení s cílem zvýšení využívání obnovitelných zdrojů energie pro výrobu tepla, elektřiny a kombinované výroby tepla a elektřiny – dotační podpora větrné a vodní energie, podpora kotlů na biomasu, apod.
- Realizace úspor energie a využití odpadního tepla – dotace na zateplovací systémy budov, na zrušení tepelných mostů, na výměnu oken, na instalaci zařízení na využití odpadního tepla, apod.
- Enviromentálně šetrné systémy vytápění a přípravy teplé vody pro FO – např. se jedná o dotace na solární systémy, kotle na biomasu, tepelná čerpadla (veškerá náhrada za spalování fosilních paliv)
- Odstranění starých ekologických zátěží – dotace na sanaci vážně kontaminovaných území (brownfields), apod.
- Zkvalitnění nakládání s odpady – např. dotace na budování systémů nakládání s odpady, podpora odděleného sběru odpadu, budování sběrných dvorů, rekultivace starých skládek, apod.
- Omezování průmyslového znečištění – budování infrastruktury pro institucionální zázemí výzkumu BAT1
- Prevence sesuvů a skalních řícení, monitorování geofaktorů a následků hornické činnosti a hodnocení neobnovitelných přírodních zdrojů včetně zdrojů podzemních vod – stabilizace skalních masivů
- Implementace a péče o území soustavy Natura 2000
- Podpora biodiverzity – posílení populací ohrožených druhů rostlin a živočichů a jejich biotopů, snížení antropogeních vlivů na přírodu a krajinu
- Obnova krajinných struktur – např. zakládání a obnova krajinných prvků (výsadba a obnova remízů, alejí, soliterních stromů)
- Optimalizace vodního režimu krajiny – náprava v minulosti nevhodně upravených toků, nevhodných odvodnění, zvyšování retenční schopnosti krajiny
- Podpora regenerace urbanizované krajiny – podpora je zaměřena např. na zakládání a obnovu parků, stromořadí, hřbitovů, školních zahrad, výsadba vegetace na ekonomicky těžko využitelných brownfields
- Rozvoj infrastruktury pro realizaci enviromentálních vzdělávacích programů, poskytování enviromentálního poradenství - např. rekonstrukce stávajících objektů center a poraden, výstavba objektů za účelem vzniku nových center a poraden.